logo hr wellbeing forum

Porozmawiajmy o benefitach — zdrowe przerwy i regeneracja po pracy

Wraz z ciągłą progresywnością w digitalizacji formuły pracy, podejście do home office, bądź hybrydowego charakteru funkcjonalności w organizacji nabrało nowej struktury. Zważywszy na postpandemiczne warunki, metody aktywizowania pracowników i wzmacniania stanów psychicznych znalazły wyższe priorytety wśród programów na rzecz wydolności pracy. W całym procesie podnoszenia produktywności kultury pracy należy uwzględnić główne czynniki obniżające efektywność pracy wśród pracowników. Są nimi stany bólowe oraz podwyższony poziom stresu. Wyniki raportu GUS z 2020 podkreślają, że odczuwa je aż 79,1% pracowników. Stąd też nacisk na liczne „strefy relaksu” oraz elastyczne podejście do miejsca pracy. Dodatkowo pakiety prozdrowotne z naciskiem na sesje 1:1 ze specjalistami od odporności psychicznej oraz innych elementów wzmacniających stany mentalne. Mówiąc dosadniej, potrzeba takich wymagań bierze się z niezbędności bezpieczeństwa, związanych z pogłębiającą się cyfryzacją formy wykonywania zadań.

Raport Activy Przyszłość podkreślił

pracownik - benefity

Balansując najopłacalniejsze rozwiązania, dostrzeżono, iż pracownicy odczuwają pozytywny wpływ kilkuminutowych przerw pracy, dzięki którym poprawia się koncentracja i ogólne samopoczucie. Z doświadczeń Instytutu Wellsense możemy wskazać kilka przykładów, które pracownicy wskazują jako skuteczne:

  • Masaż biurowy rozluźniający mięśnie;
  • Trening antystresowy;
  • Trening ergonomii pracy;
  • Ćwiczenia wzroku.

Nowoczesny program prozdrowotny sprawdza się jako element programu szkoleniowego czy agendy spotkań firmowych. Z wielu raportów wiemy już, że wzbogacenie programu konferencji, eventów firmowych i dni zdrowia w firmie o profesjonalne prozdrowotne zabiegi regeneracyjne, wpływa pozytywnie na atmosferę, energię do pracy i kreatywność. Ostatnie dwa lata sprawiły, że wiele firm z branży benefitów prozdrowotnych, podobnie jak Instytut Wellsense realizują profesjonalne programy regeneracyjne dla firm, pracując także hybrydowo – w gabinecie, w biurach u klientów i online. Z doświadczenia Instytutu Wellsense możemy też mówić o istotnym holistycznym podejściu do programów prozdrowotnych. Podejściu uwzględniającym zabiegi regeneracyjne, antystresowe połączone z badaniem analizy składu ciała, konsultacjami dietetycznymi, psychologicznymi, sesjami coachingowymi czy też warsztatami antystresowymi.

Wzrost efektywności i zaangażowania pracowników angażujących się aktywnie w program prozdrowotny w firmie, a możemy zauważyć poprzez:

  • Dłuższą ciągłość skupienia i utrzymania jakości wykonywanych działań;
  • Wzrost energii podczas dnia pracy;
  • Poprawę nastroju i nastawienia do pracy;
  • Motywację do lepszej organizacji pracy, aby wygospodarować czas dla swojego zdrowia;
  • Poprawę atmosfery w pracy i chęci do działania w określonym tempie terminów i zadań;
  • Zwiększenie poczucia przynależności do firmy pracowników home-office, czy też zespołów pracujących w formule pracy hybrydowej.

Wiedząc o tych wszystkich korzyściach programów prozdrowotnych i wellbeingowych, nasuwa się jednak pytanie: jak wdrażać takie benefity prozdrowotne, aby rzeczywiście skutkowały większym zaangażowaniem pracowników, ich poczuciem przynależności do firmy i balansem pomiędzy produktywnością a zdrowiem? Podejmiemy dyskusję na ten temat podczas panelu „Zdrowie pracownika” prowadzonego przez Beatę Krzos CEO Instytut Wellsense